Jak otworzyć sklep z odzieżą używaną?

Ostatnie lata bardzo zmieniły sytuację na rynku handlu odzieżą. Znacznie umocniła się pozycja second handów. Z jednej strony wpłynął na to kryzys ekonomiczny, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, a z drugiej strony chęć wyróżnienia się strojem na szarej ulicy.

Coraz więcej osób odwiedza sklepy z odzieżą używaną, by znaleźć tam pojedyncze, oryginalne sztuki sukienek, kurtek czy spodni, niekiedy światowych marek. Sklep z odzieżą używaną to ciekawy sposób na niedrogi biznes, na który decyduje się coraz więcej osób.

W poniższym poradniku zawarliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Państwu podjąć decyzję o otwarciu sklepu z odzieżą używaną oraz wskażą drogę jaką należy pokonać, by dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Zawartość artykułu

Istotne informacje przed otwarciem

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o otwarciu własnej działalności należy dokładnie zapoznać się z branżą, w której będziemy się poruszać oraz ustalić jakie koszty będziemy musieli ponieść na samym początku.

Finanse to nie jedyna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, ważne jest także zapoznanie się z ofertą podobnych sklepów w najbliższej okolicy, ich asortymentem oraz wyposażeniem. Na podstawie takiego wywiadu łatwiej będzie nam przygotować własną ofertę oraz wprowadzić do niej elementy, które wypełnią niszę w okolicy. Radzimy zastanowić się na kilkoma kwestiami.

Czy chcemy oferować towar na wagę czy wyceniony?

Sprzedaż towaru na wagę sprawdza się szczególnie w małych sklepikach, w niewielkich miejscowościach czy w biedniejszych dzielnicach. Na takich obszarach, gdzie ludzie korzystają z oferty second handów ze względów ekonomicznych.

W większych miastach pomału odchodzi się od sprzedaży towaru na wagę, szczególnie w tych butikach, które z założenia mają uchodzić za bardziej ekskluzywne i są kierowane do osób szukających rzeczy niepowtarzalnych. Należy wycenić każdą rzecz i powiesić ją na wieszaku. Wymaga to od właściciela większego zaangażowania i poznania cen u konkurencji, by nie odbiegać od lokalnego standardu. Sprzedaż rzeczy wycenionych pozwala zwiększyć zyski oraz powoduje wzrost standardu naszego sklepu.

Skąd będziemy sprowadzać towar?

Najwięcej odzieży używanej pochodzi z Anglii, Irlandii i Niemiec. Jeśli jednak w naszej okolicy znajdują się już sklepy posiadające właśnie taki asortyment warto zastanowić się na innym krajem. Może Holandia lub Włochy. Jeśli wybierzemy inny kraj pochodzenia niż nasi sąsiedzi już sam szyld będzie zachęcał potencjalnych klientów do wizyty w naszym sklepie. Inny kraj to nowe marki, które nie są znane na polskim rynku, a więc oznaczają oryginalność.

Jaką zastosować strategię sprzedaży: stopniowe zmniejszanie ceny ubrań począwszy od dnia dostawy czy codziennie rabaty na poszczególny asortyment?

Nasi klienci powinni wiedzieć jaką stosujemy strategię sprzedaży oraz kiedy otrzymamy nową dostawę. Dzięki temu będą mogli zaplanować zakupy.

Miejsce otwarcia sklepu to kluczowa decyzja, którą przyjdzie nam podjąć już na samym początku. Lokal musi być łatwo dostępny dla naszych potencjalnych klientów. Warto zainwestować w czynsz, ponieważ lokalizacja jest podstawowym czynnikiem powodzenia biznesu. Dobrze wybrana, szybko się zwróci.

Sklepy z odzieżą odwiedzają głównie panie, dlatego warto wyjść im naprzeciw. Jak to zrobić? Najlepiej otworzyć lokal w pobliżu ich drogi do pracy, na przykład niedaleko dużych skrzyżowań lub przystanków komunikacji miejskiej. Innym dobrym miejscem jest sąsiedztwo targowiska lub dużego sklepu, w którym klienci robią codzienne zakupy.

Od razu należy odrzucić lokale na peryferiach miast, w zaułkach ulic i mało uczęszczanych okolicach. Kuszący mały czynsz nie zawsze jest dobrym posunięciem. Może się bowiem okazać, że brak klientów szybko zacznie nam doskwierać. Jeśli posiadamy już lokal to warto go wykorzystać, nawet jeśli mieści się on w nieciekawej marketingowo okolicy. Mniejsza ilość klientów zostanie zrekompensowana przez brak kosztów wynajmu.

Wielkość sklepu ma drugorzędne znaczenie, zależy od zasobności naszego portfela oraz od okolicy, w której będziemy pracować.

Rozpoczynamy działalność

Jest kilka sposobów uzyskania środków na uruchomienie sklepu z odzieżą używaną. My przedstawiamy kilka z nich.

Dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy. Na początku działalności możemy liczyć na bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy realizowaną ze środków Funduszu Pracy. Taka pomoc niezwykle ułatwia otwarcie nowego second handu. Pomoc z PUP może sięgać wysokości nawet 20 000 zł, a to w większości sytuacji pokrywa koszty, które należy ponieść, by otworzyć swoją odzieżową działalność.

W celu uzyskania powyższych środków należy spełnić kilka warunków, przede wszystkim być osoba bezrobotną. Dotację otrzymuje się z góry, a zatem nie musimy posiadać wkładu własnego na rozpoczęcie działalności. Ponadto dofinansowanie uzyskuje się bardzo szybko, nawet w ciągu 6 tygodni.

Dotacje z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jeśli nie spełnia się wymaganych przez PUP warunków, wówczas można starać się uzyskać pomoc ze środków unijnych.

Z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki można uzyskać pomoc w wysokości 40 000 zł, która przeznaczona jest także dla osób aktywnych zawodowo. Dotacja także jest bezzwrotna, a kwota dwukrotnie wyższa. Niestety postępowanie jest wieloetapowe i trwa ok. 8 miesięcy.

Dzięki wspomnianym dotacjom własny biznes staje się realny. Szacuje się, że w celu otwarcia sklepu o powierzchni 35m2 powinno się przygotować ok 15000zł -20000zł.

Kredyt inwestycyjny. Inną formą wsparcia jest kredyt inwestycyjny, który pozwala na zmodernizowanie działającego już sklepu lub otwarcie nowego. Kredyt inwestycyjny nie wymaga szybkiego wykazania zysków, jak w przypadku innych rozwiązań kredytowych. Aby ubiegać się o takie dofinansowanie należy przedłożyć w banku biznesplan, plan rozwoju firmy oraz spodziewane efekty finansowe.

Rejestracja działalności

Istotnym krokiem na drodze do otwarcia sklepu w odzieżą używaną jest rejestracja działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy pomocny przewodnik na temat gdzie należy się w tym celu udać.

Pierwszym miejscem jest Urząd Miasta lub Gminy, gdzie należy wypełnić wniosek EDG-1. W tym konkretnym przypadku należy na formularzu wpisać kod PKD np. 47.71.Z, który oznacza sprzedaż detaliczną odzieży prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach oraz 47.79.Z oznaczający sprzedaż detaliczną artykułów używanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach.

Następnie powinniśmy się skierować do banku w celu założenia rachunku firmowego. Nie ma obowiązku posiadania konta, ale warto go posiadać. Dzięki temu łatwiej prowadzić wszelkie rozliczenia skarbowe i podatkowe. Warto zdecydować się na bank, który oferuje darmowe prowadzenie konta oraz preferencyjne warunki jego obsługi.

Ostatnie miejsca na drodze do rejestracji firmy to ZUS i Urząd Skarbowy. Złożenie formularza EDG-1 powinno wystarczyć, ale zwykle okazuje się, że wizyta w powyższych urzędach jest niezbędna. Odradzamy rejestrację firmy jako płatnika VAT. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie biuro rachunkowe i kasa fiskalna, które generują dodatkowe koszta.

Wybór formy opodatkowania

Najlepszą formą opodatkowania wydaje się być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (3%) bez VAT i bez kasy fiskalnej. Ta forma opodatkowania nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów i jest łatwa do opanowania nawet dla ekonomicznego laika.

W praktyce wygląda to tak, że sprzedawca jest zobowiązany do prowadzenia dziennika dziennej sprzedaży. Każdy przychód musi być wpisany do dziennika, a na koniec miesiąca wszystkie przychody muszą zostać zsumowane. Po wyliczeniu 3% od ich całkowitej wartości uzyskuje się kwotę podatku jaką należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Taka forma opodatkowania wydaje się najlepsza dla małych butików i jest możliwa dopóki przychody nie osiągną kwoty 20 000zł w danym roku kalendarzowym. Jeśli kwota zostanie przekroczona wówczas należy zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

Wyposażenie

Przed rozpoczęciem działalności należy bardzo dokładnie zastanowić się nad tą decyzją. Musi ona być świadomym wyborem, a nie chwilowym kaprysem. Już na samym początku trzeba przeliczyć wszystkie koszta, które będzie trzeba ponieść w związku z założeniem sklepu. Najlepiej zaplanować finanse w taki sposób, by pokryły one pierwsze 3 miesiące pracy naszej działalności.

Najważniejsze elementy, na które zostaną przeznaczone pieniądze to:

 • Wyposażenie sklepu – najbardziej estetycznym rozwiązaniem, polecanym przez właścicieli sklepów są systemy rurowo-kulkowe, które sprawiają, że wnętrza sklepów są przestronne i eleganckie. Każdy właściciel powinien indywidualnie zaprojektować wnętrze swojego lokalu biorąc pod uwagę jego wielkość, kształt oraz ilość oferowanego asortymentu. Dodatkowymi elementami wyposażenia powinny być kosze, wieszaki oraz lada. Nie ma konieczności zakupu nowych i drogich mebli, warto rozejrzeć się za wyposażeniem lokalu na rynku wtórnym. Szacuje się, że kompleksowe wyposażenie niewielkiego butiku wynosi ok. 4 000 zł.
 • Reklama zewnętrzna – baner – jest niezbędnym elementem służącym oznakowaniu sklepu. Warto w tym miejscu pokusić się o ciekawy slogan reklamowy, taki jak „elegancka odzież nowa i używana z Anglii, Niemiec czy Włoch”. Reklama ma za zadanie odróżnić nasz sklep od innych podobnych i zainteresować potencjalnych klientów. Powinna być widoczna i atrakcyjna. Nie warto zatem powielać haseł widocznych na każdym skrzyżowaniu takich, jak „tania odzież używana”. Na reklamę powinniśmy przeznaczyć ok. 1 000 zł.
 • Remont sklepu – niemal każdy lokal wymaga dostosowania go do nowej działalności. Koszty jednak nie powinny przekroczyć 2 000zł. Należy dokonać jedynie potrzebnych zmian, ale przemyśleć je w taki sposób, by lokal zyskał na swojej atrakcyjności, ale nie pochłonął dużych pieniędzy.
 • Zakup towaru – ten element to podstawa utrzymania naszej działalności, zatem ona właśnie pochłonie najwięcej funduszy już na samym początku. Ilość towaru jest uzależniona od powierzchni sklepu. Dla lokalu o powierzchni ok 30 m2 potrzeba na początek ok 150-200kg odzieży sortowanej oraz ok 20-50kg cotygodniowej dostawy. Odzież polecamy kupować od bezpośredniego importera. Koszt takiej ilości waha się między 6 000 a 8 000zł.

 

Wymienione powyżej kwoty związane są z rozpoczęciem działalności. Warto również przeanalizować comiesięczne koszta utrzymania lokalu, by nas nie zaskoczyły przychodzące rachunki.

Poniżej przedstawiamy symulację dla lokalu o powierzchni ok 30m2:

 • wynajem lokalu – 800 – 1500 zł,
 • składki dla ZUS – 350 zł (w przypadku pierwszej działalności) lub 850 zł,
 • media i inne wydatki – 300 zł,
 • reklama sklepu – 150 zł

 

Zatem stałe miesięczne opłaty to koszt rzędu 2 500 zł.

Podsumowując, wszystkie wydatki niezbędne w chwili otwarcia nowego lokalu wraz z kosztami 3-miesięcznego utrzymania wyniosą ok. 20 000 zł. Na taką kwotę należy się przygotować, by brak funduszy nie zachwiał naszym biznesem już na samym początku.

Największym wydatkiem jest zawsze zakup towaru, ale pamiętajmy, że to właśnie on jest podstawowym źródłem utrzymania sklepu. Na początku trudno zaplanować przychody oraz wydatki, dlatego warto doprowadzić do takiej sytuacji, aby w dniu dostawy, gdy utarg jest największy, uzyskać przychód w kwocie pozwalającej na pokrycie kosztów działalności, a w pozostałe dni pracować na własny zysk.

Po miesiącu lub dwóch będziemy w stanie oszacować jaka ilość towaru powinniśmy zakupić, by zaspokoić potrzeby naszych klientów. Nie należy kupować zbyt wiele i generować w ten sposób dodatkowych kosztów.

Jaką odzieżą zatowarować sklep?

Przed otwarciem sklepu z odzieżą używaną należy zastanowić się jakiego rodzaj towar będziemy sprzedawać. Do wyboru mamy odzież sortowaną CREAM i niesortowaną. Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy tymi rodzajami towaru, my skłaniamy się w stronę odzieży sortowanej. Jednak ostateczna decyzja należy do Państwa. Dla ułatwienia tej decyzji postaramy się przybliżyć oba typy asortymentu.

Odzież sortowana to gwarancja wyselekcjonowanego towaru wysokiej jakości, dlatego nie znajdziemy tam brudnych czy uszkodzonych egzemplarzy, a zatem nie musimy utylizować poszczególnych sztuk. Ponadto odzież sortowana dzieli się na kategorie: damską, męską i dziecięcą, co daje nam możliwość zamówienia tylko jednej z kategorii w zależności od bieżących potrzeb. Bardzo dużą zaletą odzieży sortowanej jest możliwość przejrzenia towaru przed jego zakupem.

Taką opcję oferują niektóre hurtownie. Dopiero po wstępnym zapoznaniu się z towarem możemy za niego zapłacić. Ponadto w małych sklepach nie ma potrzeby wydzielania specjalnego miejsca na potrzeby sortowni, ponieważ odzież nadaje się od razu na sprzedaż. Niestety odzież sortowana ma też swoje wady, ponieważ jest droższa, niż niesortowana.

Poza tym jej jakość nie musi nam odpowiadać. Mimo, że występują tam ubrania znanych i modnych marek to może się okazać, że dawno wyszły z mody i nie są atrakcyjne dla kupujących. Odzież sortowaną polecamy sprzedawać z wieszaków, wycenioną, co czyni nasz sklep bardziej atrakcyjnym.

Odzież niesortowana daje możliwość zarobienia dużo większych pieniędzy, niż w przypadku odzieży sortowanej, ponieważ cena jej zakupu jest znacznie niższa. Jednak wiąże się to z ryzykiem otrzymania dostawy z dużą ilością sztuk odzieży, która będzie nadawać się tylko do utylizacji.

Niekiedy nawet 80% partii. Dodatkowo tracimy czas, który będziemy musieli poświęcić na własnoręczne jej przesortowanie oraz przygotowanie do sprzedaży, czyli pranie i prasowanie. Taką odzież polecamy sprzedawać na wagę, po niższej cenie. Wówczas stanie się ona bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.

Powyższe zestawienie pokazuje, że odzież niesortowana pozwala na wypracowanie większego zysku, ale także wiąże się z dużo większym ryzykiem otrzymania niechcianego towaru. Bezpieczniej zatem założyć mniejszy zysk, ale mieć pewność, że odzież z dostawy będzie w całości nadawała się do sprzedaży. Sklepy z odzieżą niesortowaną sprawdzają się na wioskach oraz w mniejszych miejscowościach. Prowadząc sklep w dużym mieście należy zdecydować się na odzież typu sort tzw. cream.

A może Outlet?

W ostatnich latach odnotowano bardzo dużą zmianę w sklepach z odzieżą używaną. Jeszcze kilka lat temu na porządku dziennym były lokale z odzieżą na wagę, która wyłożona była w koszach. Klienci przebierając wśród dużej ilości różnych ubrań wybierali to, co dla nich najbardziej odpowiednie.

Dziś tendencja się zmienia. Coraz większą popularnością cieszą się second handy typu Outlet. Niekiedy jest to tylko część większej działalności, choć prognozy wskazują na to, że wkrótce Outlety będą stopniowo wypierały tradycyjne „ciuchlandy”.

Jednak Outlet to nie tylko same plusy. Pamiętajmy, że często zdarzają się partie z odzieżą znanych marek, które dawno wyszły już z mody i ich zakup wcale nie jest taką okazją jak mogłoby się wydawać. Ponadto coraz częściej klientami sklepów z odzieżą używaną są osoby, które poszukują rzeczy oryginalnych, niekoniecznie markowych, a takie właśnie można znaleźć w typowych „ciuchlandach”.

Odzież damska, męska, czy dziecięca?

Towar jaki będziemy oferować w naszym sklepie to kwestia, którą należy przemyśleć już na samym początku, choć po upływie pierwszych kilku miesięcy prawdopodobnie będziemy musieli nieco zweryfikować ten pierwszy wybór.

Biorąc pod uwagę, że sklep będą odwiedzały przede wszystkim kobiety i młodzież to do nich właśnie należy skierować ofertę. Warto pomyśleć, że kobiety szukają także ubrań dla dzieci dlatego również w ten rodzaj asortymentu należy wyposażyć sklep.

Nie powinniśmy gromadzić w sklepie nadmiaru niepotrzebnego towaru, wprost przeciwnie. Należy zdecydować się na taką ofertę, która najlepiej trafi do grupy klientów z naszej okolicy. Jeśli będziemy zmuszeni dokonać zmiany asortymentu, wówczas należy niezwłocznie poinformować swoich klientów. Być może ci, którzy wcześniej nie byli zainteresowani, teraz znajdą coś dla siebie.

Towar z jakiego kraju?

Poza rodzajem sprzedawanego towaru, należy wybrać kraj pochodzenia naszych ubrań. Dobrym pomysłem jest niepowielanie asortymentu, którym handluje najbliższa konkurencja.

Odzież angielska jest najbardziej popularna na polskim rynku odzieży importowanej. Są to zwykle ubrania bardzo dobrej jakości oraz w dobrym stanie. Nie brakuje wśród nich popularnych marek, które można dostać w przystępnej cenie.

Odzież holenderska to oferta kierowana przede wszystkim do pań. Spódnice, bluzki, tuniki często opatrzone metkami znanych marek, takich jak Sisley, Mexx czy Esprit.

Odzież włoska – nie od dziś włoska odzież uchodzi na najbardziej ekskluzywną i elegancką. Włochy to światowa stolica mody. Posiadanie tego typu asortymentu na pewno podniesie prestiż naszego sklepu i przyciągnie klientów.

Decydując się na jakikolwiek kraj pochodzenie odzieży używanej bardzo opłaca się znaleźć bezpośredniego importera lub sprawdzoną hurtownię. To miejsca, gdzie zamówimy odzież po preferencyjnych cenach.

Reklama i marketing

Z myślą o naszych klientach powinniśmy wprowadzić pewien systematyczny cykl, który pozwoli zaplanować zakupy w butiku. Dotyczy to zarówno dostaw jak i wyprzedaży. Po krótkim czasie zaobserwujemy, że sklep odwiedzają przede wszystkim 3 grupy klientów.

Osoby, które przychodzą codziennie, inne, które czekają na dzień dostawy oraz czekające na wyprzedaż lub promocję. W celu zadowolenia każdej w tych grup powinniśmy skrupulatnie informować o tym co dzieje się w sklepie konkretnego dnia. W przeciwnym wypadku klienci mogą czuć się rozczarowani, że ominie ich dzień dostawy, na którą długo czekali, by wybrać najbardziej atrakcyjne modele.

Dostawę najczęściej planuje się jeden raz w tygodniu. Standardowo jest to środa, ale jeśli sąsiednie butiki planują dostawę również na ten dzień, wówczas powinniśmy naszą przesunąć na 2 dni wcześniej. Dzięki temu klienci zostawią pieniądze najpierw u nas. Wyprzedaż natomiast może przyjąć dwie formy:

 • konkretny asortyment możemy wyprzedawać we wcześniej zaplanowane dni, np. sukienki w poniedziałki- 28 zł, spodnie we wtorki-19 zł itp.
 • dwa dni po dostawie zachowujmy stałe ceny, a w kolejne dnie stopniowo podnośmy rabaty- 10%, 20%, 30% itd.

 

Polecamy urządzenie wielkiej wyprzedaży raz w miesiącu, dzięki której sprzedamy ubrania od dawna wiszące na wieszakach. Sprawdzono, że przy takich okazjach można wypracować naprawdę duży zysk.

Wszystkie akcje promocyjne nie przyniosą rezultatu, jeśli klienci nie będą o nich wiedzieli. Tutaj do gry wkracza reklama. Pomysłów na nią jest bardzo wiele:

 • ulotki – to standardowa forma reklamy, która sprawdza się w dużych miastach. Nie musimy drukować wielu druków reklamowych. Wystarczy dowiedzieć się na poczcie jaka jest ilość adresów w najbliższej okolicy i do tych sąsiednich skrzynek rozdystrybuować ulotki.
 • ogłoszenie w gazecie lokalnej- gazeta trafia do wielu osób, więc jest to bardzo dobry sposób, bo poinformować o otwarciu nowego sklepu.
 • Koziołek przed sklepem – to idealny sposób, by ogłaszać bieżące akcje promocyjne czy wyprzedaże. Na takim stojaku można codziennie zmieniać napis, np. dziś przy zakupie powyżej 50 zł dodajemy niespodziankę. W ten prosty sposób wysyłamy informację, że w sklepie ciągle dzieje się coś nowego.
 • Własnoręczne plakaty- spełniają podobną rolę jak koziołek, ale może ich być więcej i dzięki temu mogą zawierać więcej informacji. Pamiętajmy jednak, że muszą to być eleganckie, schludne, wydrukowane ogłoszenia, a nie napisane odręcznie kartki.
 • Poczta pantoflowa- wbrew pozorom opinia naszych klientów ma ogromna siłę. Przede wszystkim sprawdza się ona w małych miejscowościach, na wsiach i wśród sąsiadów z jednej dzielnicy.

 

Reklama jest dźwignią handlu. Zasada ta dotyczy także sprzedaży odzieży używanej, dlatego warto w nią zainwestować szczególnie na początku oraz wciąż na tym samym poziomie dbać o naszych klientów.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik rozwiewa wszystkie Państwa wątpliwości. Jeśli jednak nasuwają się Państwu inne pytania, prosimy o kontakt. Z przyjemnością odpowiemy na nie. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.